Spartan Race vs. Runmageddon

Myśląc o biegach z przeszkodami przychodzą mi do głowy dwie nazwy: Spartan Race i Runmageddon. Polski rynek biegów przeszkodowy został oczywiście zdominowany przez Runmagedon, który  w roku 2016 zdobył szerokie grono fanów. Rozmawiając ze znajomymi o biegach przeszkodowych każdy na pierwszym miejscu wymieni RMG, o Sparta Race powiedzą „ coś tam słyszeliśmy … to coś podobnego do Runmagedonu?”

Brałem udział w jednym i drugim biegu, dlatego postaram się obiektywnie porównać obie imprezy biegowe.

Który bieg był pierwszy?

Rok 2005, zawody Death Race- swoją formułą przyciągały zawodowych sportowców, olimpijczyków, żołnierzy - ludzi którzy poświęcali intensywnemu treningowi całe życie. Ciężkie zadania, brak snu, czas trwania wyścigu przekraczający 48 godzin wymagały od zawodników niezwykłej sprawności fizycznej i determinacji.

W głowach twórców Death Race narodził się pomysł stworzenia wyścigu dostępnego dla szerszego grona odbirców, amatorów startujących w fali OPEN i profesjonalnych biegaczy zmagających się w fali ELITE. Połączono elementy  Death Race odpowiednio zmodyfikowano i stworzono bardziej komercyjną formułę.Planowano że będzie to bieg terenowy połączony z przeszkodami naturalnymi:góry,woda, błoto,  oraz przeszkodami sztucznymi takich jak: podciąganie na linie, pokonywanie pionowych ścian.Tak oto narodził się Spartan Race.

 

Pierwszy Spartan Race odbył się w 2010 w Catamount Outdoor Center w Williston w stanie Vermont I reprezentował miasto Burlington, w stanie Vermont. Około 500 uczestników miało za zadanie "biec, czołgać się, skakać i pływać" oraz pokonywać zróżnicowane przeszkody. Wszyscy którzy ukończyli zawody otrzymywali medale natomiast czołowi uczestnicy również inne nagrody.

 

 

 

Pierwszy bieg Runmgeddon został rozegrany 13 kwietnia 2014 roku na Służewcu- Warszawa. Organizatorzy widząc rozwój biegów przeszkodowych  w USA i Europie  storzyli bieg, który podbił serca Polaków. Przez dwa lata Runmageddon stał się czołowym biegiem z przeszkodami w Polsce. Historia biegu nie jest tak ciekawa jak Spartan Race, ale postawa i determinacja założycieli godna uwagi.

 

Pierwszym biegiem rozegranym w Polsce był Runmageddon 13 kwietnia 2014 roku, Spartan Race 30 sierpnia 2014 roku. Matką biegów przeszkodowych na świecie jest jednak Spartan Race, który jest największym biegiem rozgrywanym prkatycznie na każdym kontynencie.

 

Przeszkody:

 

Bardzo często słyszę opinię „ zapiszę się na Runmageddon, bo tam sobie pomagają” Podczas ostatniego biegu RMG w którym miałem przyjemność uczestniczyć odkryłem o jaką pomoc chodzi i czemu Runmagedon jest tak chwalony i popularny. Mam na myśli brak reguł podczas pokonywania przeszkód. Podam na przykładnie przeszkody Spartan Race – równoważnia. Na SR przeszkodę należy pokonać samemu, bez pomocy drugiej osoby. Na Runageddonie możemy pokonać tą przeszkodę z pomocą kolegi/koleżanki. Sam widziałem zawodnika, który biegł sam i spadł z przeszkody…wykonał karne burpees, po kilku sekundach podbiegło dwóch kolejnych zawodników i podtrzymując jeden-drugiego pokonali przeszkodę i pobiegli dalej. Osobiście uważam, że jest to niesprawiedliwe! Jeśli chodzi  o same przeszkody- na SR możemy je sami pokonać . Runmageddon ma ścianki tak wysokie, że do pokonania potrzebna jest pomoc innego zawodnika.

 

Tutaj wygrywa Spartan. Jasne zasady biegu związanie z pokonywaniem przeszkód i egzekwowanie wykonywania karnych burpees jest głównym założeniem biegów Spartan Race.  Przewagę Runmageddon ma w różnorodności przeszkód...są ciekawsze. Na Spartanie przez dwa lata pokonywaliśmy te same oklepane przeszkody, które po dziesiątym biegu były po prostu...nudne!

Pakiety startowe:

 

Runmageddon:

 • koszulka techniczna z logo Runmageddon
 • izotonik
 • medal
 • bandana (sportowy komin) z logo imprezy - trofeum potwierdzające pokonanie trasy
 • gadżety od sponsorów, zniżki na produkty i usługi partnerów

Spartan Race

 • Koszulka Finisher otrzymywana na macie
 • Medal
 • gadżety od sponsorów
 • piwo na macie

 

Runmageddon ma ciekawszy pakiet startowy, osobiście uważam że bandana, którą otrzymują zwodnicy na macie jest super rozwiązaniem i idealną reklamą dla biegu. Jeśli zależy Wam na ciekawej/uniwersalnej koszulce i okazałym medalu- Spartan Race zdecydowanie wygrywa. Każdy zawodnik przekraczający linię mety otrzymuje medal + 1/3 medalu który po ukończeniu trzech dystansów ( Sprint, Super, Beast) łączy się w dodatkowy medal tzw. TRIFECTĘ. Dodajmy że medale RMG również łączą się w jeden medal.

Cena indywidualna  na przykładzie Rekrut/Sprint ( miesiąc przed biegiem )

 

Spartan Race Sprint Kraków – 286zł

Runmageddon Rekrut Trójmiasto – 199zł

 

Widzimy dość sporą różnice w cenach. Oczywiście jeśli należymy na grupy treningowej lub zakładając drużynę mamy dodatkowe zniżki. Wszystkie informację podane są na stronach www biegów.

 

https://www.runmageddon.pl

http://www.spartanrace.pl

 

Jakie mamy trasy do wyboru?

 

 

Runmageddon:

-INTRO - 3 km , 15+ przeszkód

-REKRUT - 6 km, 30 + przeszkód

-CLASIC - 12 km, 50 + przeszkód 

-HARDCORE - 22 km, 70 + przeszkód

-ULTRA- 44 km, 150+ przeszkód

-KIDS - 1 km, 10+ przeszkód

-JUNIOR 2 km, 15+ przeszkód

 

Spartan Race:

- SPRINT- 5 km , 20+ przeszkód

-SUPER- 13 km , 24+ przeszkód

-BEAST- 20 km, 30+ przeszkód 

-KIDS/JUNIOR- od 750 m do 2,5 km

 

Wymieniłem biegi, które zostają rozegrane na terenie naszego kraju. Jeśli mamy ochotę wystartować w Spartan Race Ultra należy udać się na wycieczką  zagraniczną- Słowacja. 

Podczas biegu Spartan Race w Krynicy będzie możliwość udziuału w  Hurricane Heat, 

Czym jest Hurricane Heat?

Ten specjalny bieg jest zwykle organizowany o poranku lub wieczorem. Zawsze podawana jest wcześniej lista potrzebnego sprzętu. Przed startem zawodnicy zbierają się do odprawy. Dzielone są grupy i omówione zasady biegu. Narodowość i bariera językowa nie ma znaczenia. Podczas wykonywania zadań, tak mocno działa psychika, że wystarczy spojrzenie-gest aby cała drużyna zrozumiała cel, jaki niesie dane

wyzwanie. Czas trwania wyścigu również jest owiany tajemnicą. Najczęściej  od 4 do 7 godzin. Celem Hurricane Heat jest ukończenie biegu jako drużyna. Nie ma czipów

z licznikiem czy zegara .Po prostu czysta zabawa w spartańskim stylu ... jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

 

RMG posiada ciekawszą ofertę jeśli chodzi o różnorodność dystansów. Wszystkie biegi rozgrywane są na terenie kraju.

Intro jest świetnym rozwiązaniem do pozyskania potencjalnych "klientów". Pokonanie trzy kilometrowej trasy nie sprawi kłopotu początkującym biegaczom, którzy zafascynowani biegiem pokuszą się na pokonanie dłuższego dystansu.

 

 

Jaki bieg wybrać?

Każdy z biegów jest ciekawy i ma swój urok. Osoby które biegają w Spartan Race powinny wystartować w Runmageddon , miłośnicy Runmageddonu powinni stawić się na linii startu podczas Spartan Race- z czystej ciekawości, dla porównania biegów na własnej skórze. Pierwszym moim biegiem przeszkodowym był Spartan, który urzekł mnie swoją atmosferą, którą ciężko opisać słowami. 

 

Spartan Race ma miano ciężkiego biegu chodzi głównie o teren w jakim jest rozgrywany.

Opinie związane z brakiem pomocy w pokonywaniu przeszkód na Spartanie są błędne.

Są przeszkody takie jak ścianki itp. gdzie współpraca zawodników w pokonywaniu przeszkód jest wskazana, są jednak przeszkody jak wspinanie na linie czy MULTIRING, gdzie zasady i regulamin Spartan Race nie pozwala na wzajemną pomoc. Pozostaje nam ciągłe doskonalenie swojej sprawności fizycznej . Tego brakuje mi podczas Runmageddonu...mała zmiana zasad może przynieść dużo korzyści i sprawi że RMG stanie się biegiem na równych-uczciwych zasadach.

 

Rok 2017 przynosi ogromne zmiany dla miłośników Spartan Race- 6 miast, 10 biegów. Duża różnorodność tras zadowoli każdego biegacza, góry, niziny, morze. Mam nadzieję, że wysoko ustawiona poprzeczka przez organizatorów  Spartan Race nie skończy się odwoływaniem biegów…które spowodują upadek Spartana na polskim ryku biegów przeszkodowych.


Wasze opinie:

Comments: 3
 • #3

  Andrew (Friday, 05 May 2017 02:07)

  Spartan ma mniej przeszkód ale jest bardziej wymagający. Runmageddon to bardziej zabawa. Jak ktoś nie lubi burpees, niech idzie na runmageddon :)
  Na Spartanie 7km zrobiłem 120 burpees, przy 6km runmageddonu - 0, imprezy w tym samym mięsiącu, kondycja i siła taka sama.

 • #2

  Michał (Friday, 10 March 2017 16:09)

  To ja wybieram Runmageddon, trasa ta sama a różnica ceny znacząca. Należy jeszcze dodać, że na biegach rmg często biegaja celebryci:) pozdro

 • #1

  Kinga (Friday, 10 March 2017 16:04)

  Cena spartana odstrasza!!!