MONKEY BARS

1. Monkey Bars - przeszkoda przypominająca drabinę ustawioną poziomo. Wydaję się być bardzo łatwa do pokonania, ale widzę dużą ilość osób, które wykonują na niej karne burpees. Przeszkodę pokonujemy za pomocą rąk!!! Wiele osób próbuje pomagać sobie nogami-grozi to dyskwalifikacją!!!
Mi osobiście w pokonywaniu tej przeszkody bardzo dużo dał trening podciągania na drążku. Na początku nie dawałem rady wykonać ani jednego podciągnięcia. Dopiero wykonywanie ruchów negatywnych ruszyło cały proces wzmocnienia mięśni. PORADA: Staraj się utrzymać ciało w równowadze, a szczebelki pokonuj pojedynczo. Podczas biegów z przeszkodami jest to jedna z bardziej popularnych przeszkód.


FIRE JUMP

Fire Jump ( linia ognia, przez którą należy przeskoczyć ). Przeszkoda zawsze ustawiona jest na końcu trasu, tuż przed metą. Należy się rozpędzić i przeskoczyć. Aby się do niej odpowiednia przygotować należy wykonywać skoki przez kałuże Emotikon smile


ROLLING MUD

Rolling Mud ( wykopany dół zalany wodą ). Przeszkoda często pojawia się podczas wyścigów Spartan Race. Również łatwa do pokonania, nie potrzeba tutaj żadnych przygotowań. Należy jedynie zwrócić uwagę na zejście. Często jest to glina z piachem -możliwość poślizgnięcia. Najlepiej powoli zejść z "urwiska" i spokojnie przejść przez wodę. Wielu doświadczonych Spartan rozpędzeni wskakują do wody:) Przeszkoda pokonywana z przyjemnością podczas upalnych dni:)


Over Under Through

Over Under Through ( trzy przeszkody ustawione jedna po drugiej ). Pierwsza to płotek o wysokości ok 1,5 m, który należy przeskoczyć. Drugi płotek trzeba pokonać dołem- przeturlać się. Trzeci płotek z otworem po środku. Łatwa przeszkoda, na której chyba nikt nie wykonuje karnych burpees.


Memory Test

Memory Test ( test pamięci). Przeszkoda dopiero od niedawna pojawiła się w wyścigu. Polega na zapamiętaniu kodu( np. DIANA 1456). Kod przypisany jest do numeru startowego. Odczytujemy dwie ostatnie cyfry np.46 i odczytujemy przypisany temu numerowi kod z tablicy. Jeśli nie pamiętamy wykonujemy 30 karniaków:) Możliwe, że podczas dłużej trasy tak jak w Donovaly ( ok 14 km) taki kod trzeba było podać dwa razy.


Rope Climb

Rope Climb-lina po której należy się wspiąć. Przeszkodę można pokonać na dwa sposoby. Za pomocą samych rąk- lina potrafi być ubłocona/mokra. Dotarcie na szczyt tym sposobem graniczy z cudem:) Najlepszym i sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie nóg. Technika przedstawiona na filmiku.


Stump Balance

Stump Balance. Po naszemu będą to paliki wbite w ziemię, po których należy przejść utrzymując równowagę na druga stronę. Zawsze wykonuję tu moje ulubione 30x burpees. Paliki w rzeczywistości są o wiele cieńsze i najczęściej oblepione błotem lub gliną. Tylko najbardziej doświadczeni Spartanie bez problemu wykonują tą przeszkodę. Pozostaje też bariera psychiczna przed poślizgnięciem i ewentualną kontuzją. Jak się przygotować do tej przeszkody? Najprościej będzie wbić 4 paliki na polu i do bólu trenować, trzymać balans ciała.


Tractor Pull

Tractor Pull. Tylko raz spotkałem się z tą przeszkodą na Spartan Race. Opis zbędny, widać na zdjęciu. Ciągniemy za sobą na linie/łańcuchu obciążenie. Najczęściej na krótkim dystansie ok 200-300 m. Jeśli chcemy się przygotować, możemy do treningów biegowych dodać ciąganie za sobą na linie np. przyczepionej opony samochodowej.

 


Spear Throw

Spear Throw ( oszczep, włócznia ). Należy trafić do celu, najczęściej jest to snopek słomy. Przeszkoda do której ciężko się przygotować. Pokonanie przeszkody jest jak loteria. Do oczepu przywiązana jest cienka lina. Bardzo często zawodnicy stają na linie i oszczep nie dolatuje do celu:) Na zdjęciach prawidłowe ułożenie oczepu w dłoni.

 


Wall Traverse

Wall Traverse - ścianka wspinaczkowa...Spartanie nie pokonują jej w pionie lecz w poziomie:) Organizatorzy uznali, że trasa z dołu do góry będzie zbyt łatwa:) Każdy zawodnik ma swoją technikę pokonania dalej przeszkody. Dodatkowo ubłocone szczebelki przez poprzednich zawodników utrudniają pokonanie przeszkody. Nie wolno złapać za górną krawędź ścianki. Dla pocieszenia napiszę, że spora liczba uczestników wykonuje karniaki:)


Barbed Wire Crawl

Barbed Wire Crawl ( czołganie się, najczęściej w błocie, pod drutem kolczastym ).Przeszkoda, która praktycznie zawsze znajduje się na trasie Spartan Race Należy trzymać całe ciało blisko ziemi, UWAŻAĆ na głowę i tyłek żeby nie zaczepić się o drut. MOJA ULUBIONA PRZESZKODA :)


Wall Jumps

Wall Jumps ( pionowa ściana drewniana ). Zawsze spotkamy ją na Spartanie. Jest kilka technik pokonywania tej przeszkody. Ja osobiście podbiegam, zatrzymuje się, podskakuję łapiąc za górną krawędź i podciągam przekładając nogę na drugą stronę. Widziałem również technikę, gdzie zawodnicy brali rozbieg i wyskakiwali łapiąc za górną krawędź. Osobiście uważam, że jest to niebezpieczna technika- noga może się poślizgnąć i łatwo o kontuzję.

 


Slippery Wall

Slippery Wall ( śliska ściana). Przeszkoda Spartan Race, która wydaję się łatwa do pokonania, ale w praktyce często wykonuje się na niej karne burpees. Powierzchnia, na której stawimy stopy jest często bardzo śliska ( lina również ). Ciężko będzie słowami opisać jak pokonać daną przeszkodę. Myślę, że najlepiej przedstawi to ilustracja:


Incoming search terms:

 • spartan race   
 • spartan race polska   
 • spartan race opinie   
 • spartan race historia   
 • bieg z przeszkodami   
 • bieg z przeszkodami spartan race
 • spartan race opinie   
 • czy warto biegać w spartan race
 • przeszkody spartan race
 • monkey bar
 • jak pokonać przeszkody spartan race
 • czy przeszkody spartan race są trudne