Reebok Spartan Race Koty nad Desnou - Relacja z zawodów 

Czesi kochają Spartan Race, widać to za każdym razem kiedy zawody  organizowane są na terenie Republiki. Tłumy ludzi przybywają  całymi rodzinami aby wspierać swoich partnerów, żony , mężów, synów i córki podczas tego  morderczego biegu po górach. Polacy również pokochali ekstremalne biegi  Spartan Race. Z miesiąca na miesiąc, widać większą liczbę zawodników z  koszulkami mającymi polskie emblematy.  Kiedy zostają opublikowane  wyniki biegu widać wyraźnie, że nasi rodacy pną się powoli do góry. 

 

W ostatnią sobotę i niedzielę rozegrane zostały dwa biegi Spartan Race na dystansie Super i Beast. Miejscem zmagań Spartan była mała Czeska osada Kouty nad Desnou, położona w Sudetach Wschodnich. Teren górzysty, idealny do wyścigów Spartan Race.
 Pierwszy dzień zawodów - dystans SUPER. Oficjalnie jest to 13 km i 20 przeszkód. Każdy zawodnik, który chociaż raz wystartował w biegu Spartan zdaje sobie sprawę, że organizatorzy dodadzą w GRATISIE kilka kilometrów. Tak też było i tym razem. W sobotę 2522 zawodników stoczyło bój z piekielnie ciężką trasą. Strome podejścia, które - wydawało się-  nie miały końca. Dodatkowe worki wypełnione piachem czy kłody drewna, które trzeba było przenieść również pod górę odbierały resztki sił.  Kiedy już

pojawiał się szczyt uśmiech pojawiał się na twarzach zawodników – to koniec piekielnego podejścia. Ale dla mało doświadczonych Spartan zejście ze szczytu o dość sporym nachyleniu jest również nie lada wyzwaniem. Teoretycznie wydaje się to łatwe, praktycznie sprawia wiele kłopotu. Dookoła kamienie i glina, bardzo łatwo jest stracić równowagę i upaść. Kontuzja murowana i przerwa w startach na kilka miesięcy.

 

 

 

To właśnie trasa była największą przeszkodą podczas wyścigu w Koutach. Na dystansie 15,5 km ustawiono przeszkody znane każdemu zawodnikowi. Oszczep, lina, ścianka, paliki. Na tych przeszkodach widać było największa liczbę osób, które wykonywały karniaki ( 30x burpees)
Przy tak ciężkiej trasie każda seria karnych burpees odbiera  sporą ilość sił, które jeszcze zostały zmagazynowane w organizmie.  Spartan Race dba jednak o swoich zawodników - na koniec trasy ( rys….) ulubiona przeszkoda. Trzeba zanurzyć się pod wodą i przedostać na drugą stroną ścianki. Po wyjściu z wody czujesz się jak po kilku mocnych kawach. Potoki, przez które przebiega trasa również potrafią dać mocno w kość. Śliskie kamienie sprawiają, że podczas chwili nieuwagi leżysz do połowy w wodzie. Najszybciej trasę SUPER pokonał znany wszystkim i lubiany Peter Ziska ze Słowacji    ( czas 1:51:40 ).

 

Drugi dzień zawodów. Królewski dystans Beast. Spora część startujących mogła zdobyć tego dnia podwójną TRIFEKTĘ.  Czym jest Trifekta? To wielkie wyróżnienie dla każdego zawodnika Spartan Race. Ten specjalny medal składa się z trzech części. Jeśli zaliczysz w jednym sezonie trzy biegi na trzech różnych dystansach ( SPRINT,SUPER i BEAST) TRIFEKTA jest Twoja.  Jednym z zawodników, którzy zdobyli podwójną Trifektę jest nasz rodak Maciej Pytlowany. Dystans Beast miał 23 km. Wyzwanie podjęło 1833 zawodników. Najszybciej trasę pokonał … Peter Ziska (2:29:35)

 

Spartan Race jest globalną imprezą, która przyciąga coraz większą rzeszę fanów. Podczas startów można zaobserwować coraz większa liczbę uczestników i kibiców. Czemu ten bieg jest tak popularny i lubiany? Myślę, że głównie jego nieobliczalność i wielka niewiadoma przyczynia się do tego światowego sukcesu. Szykując się np. do Półmaratonu  Warszawskiego wiesz mniej więcej jaki czas uzyskasz. Podczas Spartan Race dystans 20 km możesz pokonać w 3 godziny, ale jeśli trasa będzie zbyt trudna, na przeszkodach stracisz zbyt dużo cennego czasu i energii to trasa może wydłużyć się do 5-6 godzin.
Podczas trwania biegu na uczestników czeka wiele atrakcji. Najbardziej oblegane jest stoisko firmy Reebok, gdzie możemy zaopatrzyć się ubrania i buty przeznaczone do biegów Spartan Race czy CrossFit. Liczne bufety serwujące gorące napoje i przekąski również mają spore zainteresowanie. Dla dzieci zorganizowane są specjalne zawodySpartan Kids, gdzie pod okiem specjalistów mogą zmagać się na specjalnie przygotowanej trasie.

 


Kolejne zawody zostaną rozegrane na Węgrzech – Epleny 24/10/2015. Sprawdź możliwości swojego organizmu, przeżyj świetną przygodę ze Spartan Race