Jaki bieg z przeszkodami wybrać?

 

Bardzo popularne w naszym kraju stały się biegi z przeszkodami. Biegacze nudzą się imprezami biegowymi organizowanymi po ulicach miast. Biegi z przeszkodami stawiają przed zawodnikiem większe wyzwania. Wszechstronna sprawność fizyczna potrzebna do pokonania takiego biegu sprawia, że z roku na rok przybywa miłośników tych ekstremalnych przygód. Przeszkody naturalne takie jak: dziewicze górskie szlaki, potoki i te sztuczne przygotowane specjalnie przez organizatorów biegu: pionowe ściany, czołganie pod zasiekami, podciąganie na linie itp.

 

Podstawowe pytanie jaki bieg z przeszkodami wybrać? 

Największym organizatorem międzynarodowych biegów jest Spartan Race. Bieg, który znany jest praktycznie na całym świecie. W naszym kraju ma opinię najcięższego biegu, dla największych twardzieli. Racja- Spartan Race jest naprawdę ciężkim biegiem, ale jego wszechstronna formuła sprawia, że każdy uczestnik poradzi sobie z trasą.

Gruby, chudy, młody i stary, każdy z Was może zmagać się z własnymi słabościami na czterech różnych dystansach: SPRINT, SUPER, BEAST i ULTRA BEAST.

 

SPRINT – trasa o długości ok 5 km + min 20 przeszkód jest dedykowana zawodnikom, którzy chcą doświadczyć na własnej skórze, czym jest bieg Spartan Race.

 

SUPER – trasa o długości ok 13 km + min 25 przeszkód stawia przed uczestnikami większe wyzwania niż Sprint. Jeśli strome podejścia i karne burpees sprawią więcej kłopotów, godzinny planowany bieg może przedłużyć się nawet do 2-3 godzin.

 

Beast- trasa o długości ok. 20 km + min 30 przeszkód. Bardzo wymagająca kategoria Spartan Race. Spora liczba wzniesień i spadków sprawia, że na start decyduje się tylko najbardziej doświadczona grupa Spartan. Ukończenie trasy jest sporym wyróżnieniem dla zawodnika. Pokazuje świetne przygotowanie fizyczne i psychiczne.

Ultra Best- trasa o długości ok 42 km + min 60 przeszkód. Pierwszy taki bieg będzie organizowany w Centralnej Europie na Słowacji ( 3/09/2016). Ukończenie biegu w limicie czasowym ( 16 godzin) pokazuje najwyższą klasę startującego.

 

Zapisując się na bieg możemy wystartować w fali ELITE lub OPEN.

Zawodnicy fali Elite to najczęściej profesjonalni biegacze, którzy stają na linii startu aby walczyć o jak najlepsze miejsce. Brak taryfy ulgowej, wysoki poziom startujących zawodników, brak pomocy zawodników przy pokonywaniu przeszkód. Wybierając grupę Elite stajesz sam na sam z piekielnie ciężką trasą Spartan Race.

Open to grupa miłośników biegów z przeszkodami dla których Spartan Race jest świetną zabawą i przygodą. Biegacze pomagają sobie wzajemnie podczas pokonywania przeszkód nie patrząc na czas ukończenia biegu. Liczy się świetna zabawa i poznanie nowych ludzi zakochanych w Spartan Race. Każdy zawodnik, który przekroczy ognistą przeszkodę tuż przed metą zostaje zwycięzcą . 

 

Oficjalna strona Spartan Race Polska

www.spartanrace.pl

 

Zobacz filmik z trasy Spartan Race


Comments: 5
 • #5

  Powoloniak (Sunday, 22 May 2016 19:21)

  Spartan rozwija się dopiero w naszym kraju. Jest to bieg międzynarodowy i organizacja wymaga sporo czasu. Zakładam, że rok 2017 będzie przełomowy i będzie dużo więcej biegów na terenie kraju:)

 • #4

  Janek (Sunday, 22 May 2016 19:19)

  Dzięki za odpowiedź. Czemu tak mało jest biegów Spartana w Polsce?

 • #3

  Powoloniak (Sunday, 22 May 2016 19:18)

  Hej, Masz do wyboru kilka kategorii biegu:
  SPRINT, SUPER i BEAST

  SPRINT – trasa o długości ok 5 km + min 20 przeszkód jest dedykowana zawodnikom, którzy chcą doświadczyć na własnej skórze, czym jest bieg Spartan Race.

  SUPER – trasa o długości ok 13 km + min 25 przeszkód stawia przed uczestnikami większe wyzwania niż Sprint. Jeśli strome podejścia i karne burpees sprawią więcej kłopotów, godzinny planowany bieg może przedłużyć się nawet do 2-3 godzin.

  Beast- trasa o długości ok. 20 km + min 30 przeszkód.

  Polecam na poczatek SPRINT jeśli jesteś początkującym zawodnikiem. Wybierz opcję OPEN przy wybieraniu fali ( grupa amatorów, możesz liczyć na pomoc przy pokonywaniu przeszkód) W razie pytań pisz:)

 • #2

  Janek (Sunday, 22 May 2016 19:15)

  Witaj. Czy Spartan Race nie jest zbyt ciężkim biegiem na początek przygody z biegami z przeszkodami?
  Pozdrawiam

 • #1

  Michał (Wednesday, 18 May 2016 20:39)

  Biegłem na Jasnej w Spartan Race. Jako bieg z przeszkodami w 100% polecam, na początek Sprint czyli ok 6 km.