Jakie wybrać buty do biegów z przeszkodami ?

Pytanie może wydawać się banalne i wiele osób z Was odpowie że … buty biegowe. Zacznijmy od krótkiej informacji czego możemy spodziewać się podczas takiego wyścigu.

 

1. Woda

2. Błoto/Glina

3. Trudny teren/strome podejścia i zejścia

4. Długa trasa

 

Wszystkie te punkty sprawiają, że buty do takiego wyścigu powinny być odpowiednie. Co powinny posiadać?

 

1. Odpowiedni bieżnik

2. Lekkie i wygodne

3. Powinny szybko oprowadzać wodę 

Co możemy spotkać w sklepach?

 

1. Salomon Speedcross 3

2. Adidas Kanadia 7 Trail GTX

3. REEBOK ALL TERRAIN SUPER

Specjalnie podałem jedynie trzy różne modele trzech firm. Zacznijmy od Adidasa modelu Kanadian. Były to moje pierwsze buty, które kupiłem na pierwszy zimowy bieg Spartan Race na Jasnej ( Słowacja) Wybór nie był przypadkowy. Gruba podeszwa, agresywny terenowy bieżnik, materiał dość gruby wodoodporny. Buty idealne radziły sobie w terenie, podczas wspinaczki na strome szczyty pokryte warstwą śniegu idealnie trzymały się nawierzchni .

 

Salomony Speedcross 3, agresywny bieżnik, bardzo dobre dopasowanie do stopy. Szybkie wiązanie Quicklace zapewnia sporą wygodę. Kultowe ultralekkie buty do biegania w terenie Salomon w wersji z ClimaShield® Czym jest system Clima Shield - odpychając wodę skutecznie chroni przed błotem, śniegiem i wilgocią. Zachowuje jednocześnie doskonały poziom zdolności do oddychania pozwalając na transmisję wilgoci z wnętrza buta i jej błyskawiczne wysychanie.

 

REEBOK ALL TERRAIN SUPER- buty wykonane pod biegi Spartan Race. Jako jedyne posiadają specjalne dreny odprowadzające wodę ze środka. Bardzo lekkie, agresywny bieżni zapewnia idealną przyczepność nawet w najtrudniejszych warunkach. Model Al. Terrain Super posiada standardowe sznurówki (nie rozwiązuje się podczas biegu). Najnowszy model ALL TERRAIN SUPER OR został wyposażony w system wiązania podobny jak w Salomonach.

 

Co mamy wybrać?

 

Osobiście biegam w butach Reeboka. Sezon 2015 przebiegałem w REEBOK ALL TERRAIN SUPER z których byłem bardzo zadowolony ( TEST ). Bardzo dobra przyczepność podczas pokonywania wzniesień, kiedy noga wpadała po kolano w błoto All Terrain pozostawał na swoim miejscu. Bardzo szybkie odprowadzanie wody jest sprawą priorytetową!!! Podczas biegów z przeszkodami Twoje stopy będą często lądowały w wodzie- uchronisz się przed odciskami i otarciami. Od roku 2016 ( pomijając biegi Zimowe) biegam w nowym modelu Reeboka ALL TERRAIN SUPER OR.  Bardzo wygodne, wszystko podobnie jak w poprzednim modelu ( różnica kolorystyki i systemy wiązania).